PAINTBALL: CO TO JEST PAINTBALL I O CO W TYM CHODZI?

 • Paintball to gra w której dwie (lub więcej) drużyny strzelają do siebie ze specjalnych karabinków „markerów” używając jako amunicji kolorowych pękających „na celu” kulek, wypełnionych płynnym, żelowym barwnikiem spożywczym.
 • W czasie gry używa się również kombinezonów wojskowych ale przede wszystkim: masek chroniących twarz.
 • Wygrywa ta drużyna, która wyeliminuje wszystkich graczy przeciwnika lub osiągnie inny cel wyznaczony w scenariuszu rozgrywki.
 • W naszych rozgrywkach najczęściej gramy w „trybie ciągłym”: Gra toczy się bez przerwy przez około 45 minut – godzinę. Trafieni gracze wracają na moment do „szpitala” gdzie ścierają ślady trafienia i już jako „zdrowi” wracają do gry. Pozwala to na wyeliminowanie czekania na zakończenie rundy przez trafionych. Dzięki takiemu prowadzeniu gry nawet pechowi, często trafiani gracze będą bawić się tak samo długo i intensywnie jak najlepsi „komandosi”… ;)
 • Paintball jest grą w którą mogą grać niemalże wszyscy: Jeśli zdrowie pozwala Ci na bieganie truchtem i masz 13 lat lub więcej to możesz grać w paintball!

 JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

Wybierając się na grę zabierz ze sobą:

 • Buty do biegania po terenie leśnym: trekkingowe lub korki piłkarskie,
 • rękawiczki (najlepiej ciemne).

Można tez zabrać:

 • Szalik lub chustkę na szyję,
 • niektórzy planując dużo biegania (dużo potu) zabierają koszulkę na zmianę i ręcznik,
 • jeśli zamawiasz pirotechnikę to przyda się zapalniczka (najlepiej żarowa) do podpalania świec dymnych,
 • wodę lub napoje izotoniczne.

Nie zabieraj:

 • Grubych ubrań, osłonią co prawda przed ewentualnymi siniakami ale spocisz się okrutnie…
 • piwa i innego alkoholu do picia w trakcie gry. Oprócz wymogów bezpieczeństwa powoduje on mocne parowanie maski.


SCENARIUSZE


Paintball to nie bezmyślna strzelanina (z reguły), tutaj w pierwszej kolejności liczy się dobra komunikacja, zgranie zespołu oraz przyzwoity plan taktyczny, a dopiero w drugiej indywidualne umiejętności gracza. Każda rozgrywka wymaga innej koordynacji ze wszystkimi „żołnierzami” – każdy musi wiedzieć co ma robić. Najlepiej przeanalizować scenariusz, uzgodnić plan działania a potem być konsekwentnym ale również niekiedy elastycznym. W ten sposób się wygrywa.
Proponujemy scenariusze dopasowane do wielkości grupy oraz zaawansowania i kondycji uczestników, dzięki nim będziesz mógł wykazać się umiejętnościami taktycznymi, poczuć się jak żołnierz historycznej bitwy, lub po prostu postrzelać do wszystkiego co się rusza…

 .
 .
 
 

Bitwa o bazę wojskową.
Dwie drużyny walczą o zdobycie i utrzymanie centralnego budynku opuszczonej bazy wojskowej. Wygrywa ta drużyna, która dłużej ją okupuje. Używamy zegara szachowego – sumujemy minuty z całego czasu gry.

nowa mapa - budynek scenariusz

 

Bitwa o bazę wojskową II:
Modyfikacja pierwszego scenariusza – dodatkowo wprowadzamy inne, drugorzędne cele.
nowa mapa - budynek 3pkt scenariusz

 

 

Speedball:
Samo gęste: Szybka akcja, intensywna strzelanina bez podchodów…

 


JAK GRAĆ ŻEBY WYGRAĆ?

Garść porad, które zwiększą szanse na zwycięstwo w Paintballu.

taktyka

 1. Paintball to gra zespołowa! Dlatego dobra komunikacja z pozostałymi członkami drużyny jest kluczem do zwycięstwa.
  Zawsze informuj członków drużyny o widzianych przeciwnikach. Pozwoli to uniknąć wpadnięcia w pułapkę i pozwoli zorganizowac skuteczniejszy atak
  Jeśli prowadzisz „wymianę ognia” z przeciwnikiem 1:1 daj znać komuś z twojej drużyny kto jest bardziej z boku – dzięki temu wasze szanse wzrosną bo będziecie mieli przewage 2:1 a poza tym z perspektywy twojego kolegi może łatwiej będzie go trafić.
  Jeśli widzisz przeciwnika poza swoim zasięgiem strzału ostrzeż o tym innych z twojej drużyny, którzy mogli go nie zauważyć. Dzięki temu może zniweczysz plan przeciwnej drużyny polegający na okrążeniu Was.
 2. Planujcie drużynowo: Wymyślcie przed grą w jaki sposób chcecie ją przeprowadzić. Czy błyskawicznie zaatakować wszystkimi siłami, czy lepiej poczekać na atak przeciwnika. Może będziecie chcieli zaplanowac bardziej wyrafinowaną taktykę np. spróbować okrążyć przeciwną drużynę? Może wykonać pozorowany atak i ucieczkę licząc że przeciwnik puści się w pogoń i wpadnie z pułapkę? Spróbujcie zaatakować z najmniej spodziewanej strony.
 3. Podzielcie się rolami: Niech ktoś obejmie rolę dowódcy. Inny niech zostanie lekko z tyłu ale za to w miejscu z którego jest dobry widok na pole – będzie informował o posunięciach przeciwnika. Uzgodnijcie kto atakuje, kto broni flanki. Trzymajcie się uzgodnionych ról i powierzonego terenu.
 4. Technika trzymania markera: Potraktuj butlę z gazem przykręconą do markera jak kolbę. Kieruj lufę zawsze w tę stronę w którą patrzysz. Połóż wyprostowany palec wskazujący na obudowie markera zaraz obok cyngla. Nie zapomnij odbezpieczyć go na początku gry!
 5. Celuj! Strzelanie bez celowania jest bez sensu. Nie trafisz. Oczywiście co innego jeśli osłaniasz przyjaciela skradającego się w stronę pozycji „wroga”. Wtedy wal bez opamiętania! Niech przeciwnik boi się wyjrzeć zza swej osłony.
 6. Bądź skupiony, miej oczy dookoła głowy. Nie daj się zajść z boku albo co gorsza od tyłu. zawsze musisz wiedzieć gdzie są gracze z twojej drużyny a gdzie jest przeciwnik. W innym wypadku błąkając się po polu staniesz się łatwym celem. Słuchaj: będziesz słyszał jak ktoś się zbliża, sam zaś staraj się chodzić jak najciszej.
 7. Bądź mobilny! Nie siedź w jednym miejscu za długo bo dasz się obejść przeciwnikowi. Nie czekaj na to aż ktoś do ciebie podejdzie, bo może się zdarzyć że gra skończy się zanim wystrzelisz choć jedną kulkę. Poza tym nikt nie lubi tzw. camperów… ;)
 8. Kryj się! – Jeśli jesteś schowany za przeszkodą – bądź schowany! Niech nie wystaje Ci czubek głowy, marker, ani but. Nie wychylaj się dwa razy w tym samym miejscu – jeśli chowasz się za wzgórzem nie wystawiaj głowy w tym samym miejscu co poprzednio. Przeciwnik właśnie na to czeka – jeden celny strzał wystarczy.
 9. Nie bój się! Atakuj! Paintball to gra która ma dostarczyć Ci rozrywki i adrenaliny. Korzystaj!  Postaraj się rzucać w wir walki, przeprowadzaj bohaterskie szturmy, biegnij w kierunku z którego słyszysz strzały. Bądź aktywny, bądź „agresywny”.
 10. Na koniec najważniejsze: Zrelaksuj się! W końcu grasz dla rozrywki! Nikt nie oczekuje, że będziesz militarnym geniuszem, rób to na co masz ochotę i baw się dobrze!