logo_tdi

TDI (TECHNICAL DIVING INTERNATIONAL)
TDI została założona w 1994 roku przez pioniera nurkowania technicznego amerykanina Breta Gilliama. Korporacja ta zajmuje się szkoleniami typu „technical diving” i wypracowała własny oryginalny program treningowy, który pozwala nurkować „inaczej” tzn. dłużej i głębiej niż pozwalają na to standardy nurkowania rekreacyjnego. Program ten obejmuje szkolenia na wszystkie stopnie nurkowe i instruktorskie począwszy od nurkowań z użyciem nitroxu poprzez użycie trimixu do nurkowań na urządzeniach o obiegu zamkniętym.

Ewenementem jest utworzenie oddzielnego programu szkolenia dla kandydatów na poziom Technical Divemaster, którzy po jego ukończeniu mogą asystować instruktorom podczas szkoleń oraz prowadzić samodzielnie grupy certyfikowanych nurków technicznych w ramach uprawnień jakie sami posiadają. W połowie 1999 roku TDI opracowała własne standardy szkolenia rekreacyjnego i uruchomiła program szkolenia pod nazwą SDI (SCUBA DIVING INTERNATIONAL). W chwili obecnej SDI – TDI posiada wyszkolonych na całym świecie ponad 250 tyś. płetwonurków na różnych poziomach wyszkolenia oraz ponad 10 tyś. instruktorów stając się tym samym najszybciej rozwijającą się techniczną organizacją szkoleniową na świecie.

sdiscuba

SDI (SCUBA DIVING INTERNATIONAL) jest organizacją, która została powołana przez TDI (TECHNICAL DIVING INTERNATIONAL) do opracowania nowych rekreacyjnych standardów szkoleniowych. Było to spowodowane utworzeniem przez PADI własnego technicznego programu szkolenia. Początkowo wzorowano się na standardach NAUI. SDI już z nowo opracowanymi standardami szkoleniowymi oficjalnie rozpoczęła działalność na rynku amerykańskim w połowie 1999r. Do Europy SDI trafiła z początkiem 2000r.

SDI odróżnia się od innych organizacji tym, że wprowadziła do szkolenia rekreacyjnego pewne sprawdzone elementy z nurkowania technicznego. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż w SDI jest tylko jeden stopień instruktorski. Po jego zdobyciu można szkolić na wszystkie stopnie płetwonurka, oczywiście po wykazaniu się odpowiednią praktyką. Najwyższy jest stopień instruktora trenera, który uprawnia do szkolenia kandydatów na instruktorów. Ponadto będąc członkiem SDI, można w sposób uproszczony „przejść” do TDI, jak również odwrotnie. Wynika to z faktu, iż praktycznie SDITDI jest jedną i tą samą organizacją, w której SDI odpowiada za program szkolenia rekreacyjnego a TDI technicznego.